Relacja ze spotkania Pomorskiej Grupy Regionalnej SPMP w Stoczni Gdynia

Gdynia 19.05.2011

 

SPOTKANIE CZŁONKÓW I SYMPATYKÓW POMORSKIEJ GRUPY REGIONALNEJ SPMP

 W STOCZNI GDYNIA

 

W dniu 16.05.2011 roku, na zaproszenie pana Jerzego Sokołowskiego, odbyło się spotkanie Pomorskiej Grupy Regionalnej SPMP na terenie Stoczni Gdynia, w którym wzięło udział około 20 członków i sympatyków ww. grupy.

Na spotkaniu zaprezentowano dwa tematy:

  1. Bałtycki Park Przemysłowy na dawnych terenach Stoczni Gdynia – prelegent J. Pawłowski (pełnomocnik zarządu PSSE)
  2. Projekt Beluga – statek do transportu i instalacji morskich wież wiatrowych – prelegent        M. Lisowski (kierownik projektu).

Ad. 1

Prezentacja Bałtyckiego Parku Przemysłowego dotyczyła koncepcji przestrzennego zagospodarowania dawnego terenu Stoczni Gdynia. Przedstawiono plany i możliwości w zakresie infrastruktury drogowej i sieciowej oraz ogólne założenia co do wykorzystania obecnych jak również budowy nowych obiektów kubaturowych, znajdujących się na ww. terenie. Projekt zakłada, że w przeciągu ok. czterech lat powstanie tu nowoczesne centrum przemysłowo-biurowe, które będzie swoistym „buforem” pomiędzy częścią miejską i portową miasta Gdyni. W projekcie uczestniczy ośmioosobowy zespół Project managerów a zadania z dziedziny urbanistyki czy architektury są zlecane na zasadzie outsourcingu.

Ad. 2

Projekt Beluga to projekt najnowocześniejszego statku, budowanego w stoczni Crisp dla armatora Beluga Hochtief. Statek będzie samoobsługową jednostką, która będzie transportować i montować elementy do budowy fundamentów, instalacji oraz samej morskiej wieży wiatrowej. Jest to pierwszy  i jak na razie jedyny taki projekt na świecie, którego koncepcję można oglądać na stronie internetowej: www.beluga-hochtief-offshore.com

Kilkuosobowy zespół Project managerów jest podzielony w zależności od specyfiki budowanej części statku lub jego wyposażenia a projekt został zlecony gdańskiemu biuru projektów „Stogda”. Budżet projektu to kwota 200 mln Euro. Termin oddania statku do eksploatacji to czerwiec 2012 roku.

 

Na koniec nastąpiła wizytacja budowy kadłuba ww. statku oraz pobliskiej części Stoczni Gdynia.

© 1999 - 2019 IPMA Polska | Realizacja: resMedia